První Kalahari online výprava

Situace kolem koronaviru vedla k dočasnému pozastavení činnosti Junáka, a tak jsme stáli před velkou výzvou – přenést naši činnost do online prostředí. Kromě toho, že jsme začali každý týden pořádat online schůzky pro skautské družiny, jsme se rozhodli nahradit tradiční Velikonoční expedici několikahodinovou online akcí s larpovými prvky. V týmu, jenž čítal celkem 5 vedoucích, jsme nakonec vymysleli zajímavý koncept a připravili jsme historicky první Kalahari online akci pro obě naše skautské družiny, na níž jsme patřičně hrdí.

Se skauty jsme se nejprve sešli v sobotu 11. dubna skrze videokonferenci, abychom je zasvětili do příběhu a vysvětlili jim pravidla hry. Následně jsme se pomocí Google map přenesli na tajemný ostrov sv. Agnes v jižní Anglii, kde se celá akce odehrávala.

Na mapě ostrova si mohli účastníci procházet body, z nichž získávali informace o jednotlivých místech a postavách. Na některých místech se navíc mohli prostřednictvím videohovoru potkávat s postavami ztělesněnými námi, vedoucími. Úkolem bylo vyřešit 5 záhad, včetně velkého spiknutí, které ovlivnilo celkové dění na ostrově.

Informace, jež účastníci v průběhu hry získávali, si museli logicky pospojovat, aby mohli jednotlivé záhady rozluštit. V některých případech si pro postup v příběhu museli informace dohledávat na internetu či rozlousknout zašifrivanou zprávu, v jiných případech bylo třeba promyšleně debatovat s postavami, jež rozhodně nechtěly předávat informace jen tak.

Našim skautům se tak například podařilo zjistit, kdo zavraždil krávy farmáře Troye, co vedlo ke ztrátě paměti turisty Merywatera i co se stalo s pohřešovaným Isaacem, jenž byl na stopě velkého spiknuti. Všechny záhady nakonec vedli ke starostovi, který zakryl problém s nebezpečnými odpady bývalé továrny a nechtěl připustit, že jedovaté splodiny ležící na dně jezera způsobují nadpřirozené jevy.

Poté, co uplynul herní limit, jsme se všichni opět sešli na videokonferenci, kde jsme si povídali o rozluštění jednotlivých záhad, konspiračních teoriích, ale i pocitech ze hry. Celá akce se velmi vydařila a nadšení panovalo na straně účastníků i vedoucích.

(Autorkou článku je Hadka)