Historie oddílu Kalahari

39. skautský oddíl Kalahari sídlí v doubraveckém středisku 5. květen. Specifikem tohoto oddílu je africká tématika, na kterou se oddíl zaměřil již ve svých začátcích. Nyní je možné pozorovat členy Kalahari v pestrobarevných tričkách, jak v kruhu, který dnes již čítá přes 50 lidí, předvádí africké rituály, které podporují oddílového ducha. Je až téměř neuvěřitelné, že takto početný oddíl s poměrně krátkou historií, měl před pár lety pouze 14 zakládajících členů. Pojďme se tedy podívat až k samotným kořenům skautského oddílu Kalahari.

Celý oddíl Kalahari na prvním táboře v roce 2008

Již v roce 2006 se v souvislosti s nedostatkem dětí ve skautském věku zrodila myšlenka, že by 30. oddíl Střelka a 32. oddíl Albatros mohly fungovat společně, a tak vznikly dvě skautské družiny smíšené ze členů obou oddílů. Postupně se konalo více společných akcí, což završilo táborem těchto dvou oddílů v létě 2007. V tomto období bylo již možné mluvit o spojení všech do jednoho oddílu – 30. oddílu Střelka. Tento stav bohužel nebyl ideální. Velký počet dospělého vedení, které ovšem nemělo společnou historii, přirozeně vedl k neshodám ohledně dalšího směřování oddílu. Určitá část členů z obou oddílů měla vlastní představy o tom, jak by měl jejich skautský oddíl vypadat, a tak tito členové začali přemýšlet o založení nového oddílu. Tato vize se stala skutečností v březnu roku 2008, kdy se 14 členů oficiálně odtrhlo a založilo 39. oddíl Kalahari.

Ve svých začátcích se oddíl skládal ze skautské družiny Surikaty a roverského kmene Semtex. Původní myšlenka, že oddíl bude zaměřen na skautskou výchovu, a tedy že bude nabírat pouze děti od jedenácti let, se brzy ukázala nefunkční, a tak začal oddíl nabírat i světlušky a vlčata a Kalahari začalo postupně růst. Od svého vzniku tak prošlo oddílem více než 80 členů.

Oddíl Kalahari v roce 2018

(Původní článek k příležitosti oslav 100 let skautingu na Doubravce napsala Hadka)