login:
heslo:
Registruj

Kalahari > Články

Skauti a Plzeňané přispěli na stavbu školy v Africe 36 tisíc korun

Samozřejmě, Kalahari se také účastní "školy v Africe"...

Malina, Tisková zpráva Okresní rady Junáka Plzeň-město / Plzeň / Plzeň Plzeňští skauti a skautky se i letos zapojili ve dnech 6. až 8. října do celostátní sbírky „Postavme školu v Africe“ na pomoc školství v Etiopii. Zájemci mohli přispívat v centru Plzně dvojicím skautů nebo přímo v informačním stánku v Kopeckého sadech do zapečetěných kasiček. Skauti v rámci této sbírky, jejíž výtěžek byl 36 036 Kč, také uspořádali čtyři doprovodné koncerty, kde zahrálo celkem osm hudebních skupin. Již 6. ročník sbírky pořádal Junák – svaz skautů a skautek ČR ve spolupráci se společností Člověk v tísni. Z výtěžku minulých ročníků se dosud postavilo devět škol pro téměř 2 000 dětí.

foto/obrázek poskytl(a): Mariana Ermlova

„V Etiopii může do školy chodit pouze polovina dětí a negramotnost zde dosahuje 60 %. V některých venkovských třídách je najednou až 150 žáků, kterým chybí učebnice a vyučují je často učitelé bez potřebné kvalifikace. Některé děti dochází do školy více než 10 km,“ vyjmenovává problémy etiopského školství Petra Vacková, koordinátorka sbírky „Postavme školu v Africe“ v Plzni. „V letošním roce se nám díky štědrosti Plzeňanů podařilo přispět na stavbu škol částkou 36 036 Kč a výtěžek za celou republiku dosáhal téměř 1 044 000 Kč a stále roste, protože lidé mohou ještě stále přispívat přímo na konto sbírky 222 444 555/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS zaslané ve tvaru DMS AFRIKA na číslo 87777,“ vysvětluje Petra Vacková. Skauti v Plzni pro veřejnost připravili bohatý doprovodný hudební program a informační stánek v Kopeckého sadech, kde bylo možné zakoupit různé předměty týkající se sbírky. Žáci vybraných základních škol se v rámci takzvaných projektových dnů dozvěděli mnohé o problémech dětí v etiopských školách, a studenti gymnázií o těchto tématech diskutovali v rámci řady besed.

V rámci čtyř doprovodných benefičních koncertů, jejichž výtěžek putoval rovněž na konto projektu „Postavme školu v Africe“ zahrály v Hi-fi klubu, v A.C.W. Saloonu a v hudebním klubu Divadlo Pod Lampou skupiny Duo My tři, Aftersix, Stop Time Trio, ZaTrest, Nebylo nás pět, Datura. Na rozcestí a Perníková chaloupka. Více informací o sbírce a celém projektu je možné najít na stránkách www.skolavafri­ce.cz.

V letošním roce se plzeňští skauti a skautky účastnili také jarní charitativní akce Velikonoční skautské kuřátko, kdy postiženým a znevýhodněným dětem poslali celkem 11 693 Kč. Na začátku léta zas podpořili výtěžkem z akce KAPKA nemocné leukémií a jinými poruchami krvetvorby částkou 31 688 Kč.

V Plzni se skautingu věnuje na 1 300 dětí i dospělých, kteří se sdružují ve 49 dětských oddílech a šesti klubech dospělých. Skauting nabízí dětem pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Kromě letních táborů a celoroční pestré oddílové činnosti skauti v Plzni například o Vánocích roznášejí Betlémské světlo, organizují sbírku KAPKA nebo Postavme školu v Africe a pořádají mnohé akce pro veřejnost. Více informací je možné nalézt na internetových stránkách plzeňských skautů www.skauting.cz/plzen.

Skautské hnutí v roce 2007 oslavilo 100 let své existence. Za tu dobu se rozrostlo do 216 zemí světa, má 40 milionů členů a v České republice prošlo skautskými oddíly na půl milionu lidí.Vloženo 2009-10-28 18:53:09 Autor Dan